دیجیتال مارکتینگ چیست و به چه معناست. این اولین سوالی است که ذهن افراد تازه وارد به حوزه بازاریابی دیجیتال را به خود مشغول میکند. دنیای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال با اعداد و ارقام و با آمار ها و نمودارها سروکار دارد و تمام تلاش آن در یک جمله خلاصه میشود:

“بازاریابی و تبلیغات در فضای دیجیتال (یعنی بازاریابی اینترنتی) که روزانه میلیاردها بازدید کننده دارد!”

مفهوم و معنای دیجیتال مارکتینگ چیست

باور کنید یا نه، دوران بازاریابی و تبلیغات سنتی به سر آمده است. اگر با این جمله موافق نیستید، از خود یک سوال بپرسید: “من چند ساعت در روز را به طریقی درگیر فضای اینترنت هستم؟”

امروز و در سال 2021 تعداد استفاده کنندگان از اینترنت در دنیا از مرز 5 میلیارد نفر در روز گذشته است. این کاربران به شکل های متنوع از اینترنت بهره میبرند. تولید محتوا با موبایل از مهمترین کارهای آنان است، چه برای تفریح چه بعنوان راهی برای کسب درآمد. یک آمار جامع در زمینه استفاده از اینترنت توسط ایرانیان متوسط 6 ساعت به ازای هر نفر را نشان میدهد. این آمار به سادگی نشان میدهد که وقتی فضایی اینچنین توسط مشتریان بالقوه بازدید میشود، تبلیغات و بازاریابی خواه و ناخواه باید به آن فضا کشیده شود!

بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)

چشم خیالتان را باز کنید. میخواهیم سفری کوتاه به 40 سال پیش در ایران داشته باشیم.

حال که به 40 سال پیش ایران بازگشته ایم، میتوانید روش های بازاریابی را به وضوح ببینید. پوستر ها، کارت های خرید، برچسب های تبلیغاتی بر روی دیوارها، بازاریاب های تلفنی در به در به دنبال شماره تلفن های جدید، تراکت پخش کن ها در میدان های شهر یا شاید بیلبورد های قدیمی با پیام های کاملا مستقیم و عجیب!

بله درست است. در گذشته دنیای بازاریابی به اشکال دیگری بود. این اشکال مختلف بازاریابی (مارکتینگ) چه درست و چه غلط، دیگر جایی در دنیای حال حاضر ما ندارند. اگر باور نمیکنید، از خود یک سوال بپرسید:

” تا کنون چند بار با گرفتن یک تراکت در حین راه رفتن در پیاده رو، از فروشگاه تبلیغ کننده در تراکت کاغذی، خرید کرده اید یا حتی به آن سرزده اید؟”

پاسخ ساده است. تقریبا هیچگاه.

یک آمار کوتاه درباره تاثیر تراکت کاغذی

 • طبق یک نظرسنجی بیش از 88 درصد از افرادی که تراکت را از شما تحویل میگیرند در کمتر از 10 متر آن را به زمین یا سطل آشغال می اندازند.
 • –        6 درصد از افراد تراکت را تا 20 متر با خود حمل کرده و به زمین می اندازند.
 • –        2 درصد از افراد تراکت را تا 45 متر با خود حمل کرده و به زمین می اندازند.
 • –        2 درصد از افراد تراکت را مطالعه کرده و آن را به سطل آشغال می اندازند.
 • –        2 درصد از افراد تحت تاثیر تراکت به فکر مراجعه به فروشگاه تبلیغ کننده می افتند.

و این یک فاجعه تبلیغاتی است!

جالب است بدانید بیش از 79 درصد از افرادی که فردی را از طریق گوگل می یابند، با اون وارد همکاری میشوند!

دیجیتال مارکتینگ چیست و به چه معناست؟

دیجیتال مارکتینگ از آن ترکیب هایی است که با توجه به لحن گفتار ، معنای متفاوتی در ایران دارد! دفاتر زیادی در میدان انقلاب تهران وجود دارد که می گویند کار دیجیتال مارکتینگ انجام میدهند. اگر جزئی تر کارشان را بررسی کنیم، متوجه میشویم طراحی سایت با قالب های آماده و سئو با لینک سازی را انجام می دهند.

 یا عده ای وجود دارند که ادمین اینستاگرام هستند. یا تکنیک های فروش تلفنی یا برخورد مستقیم با مشتری را در اینستاگرام آموزش می دهند و آنها هم میگویند که مشغول به انجام کار دیجیتال مارکتینگ هستند. درواقع این ادعا درست است و همه این افراد کار دیجیتال مارکتینگ انجام می دهد. اما فقط بخش کوچکی از کار اجرایی در حوزه دیجیتال مارکتینگ را انجام می دهند.

در گذشته وقتی قرار بود شخصی کسب و کاری راه اندازی کند، متراژ حجره، بودن بر خیابان و خیلی موارد دیگر حائز اهمیت بود. اما امروزه برای راه اندازی یک کسب و کار در همان ابتدا استراتژی های مربوط به دیجتال مارکتینگ اهمیت دارد. وقتی تصمیم میگیریم کسب و کاری را شروع کنیم از همان قدم های اول ، حتی قبل از تولید محصول نهایی کار دیجیتال مارکتینگ آغاز میشود. ویژگی های محصول باید با استراتژی بازاریابی و محتوایی و حتی انتخاب نام بیزینس همخوانی داشته باشد.

این همخوانی ساده سبب میشود تا در نظر مخاطب امروزی که در فضای مجازی حضور دارد جذاب به نظر برسد. بعد از نهایی شدن استراتژی های کلی، باید پلتفرم های مناسب را برای تولید محتوا انتخاب کنیم. که میتواند انوع شبکه های اجتماعی مثلا اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین و یوتیوب و غیره… باشد. همینطور کسب و کار باید یک سایت با سئو خوب داشته باشد و با تکنیک های SEM به دنبال کسب مشتریان بهتر باشد.

طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ

یک جمله ساده : ” دیجیتال مارکتینگ، نه سایت است، نه سئو، نه تبلیغات .. دیجیتال مارکتینگ استراتژیِ درست است!”

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست

درواقع تمام آن چیزی که یک دیجیتال مارکتر موفق را از یک فرد بی تجربه متمایز میکند، استراتژی درست بازاریابی دیجیتال و اینترنتی است. اگر استراتژیِ درست بهمراه ابزار های مختلف مانند وبسایت، سئو، تبلیغات گوگل و … مورد استفاده قرار بگیرد، نتیجه چیزی نیست جز فروش بیشتر!

به همین خاطر است که بعضی از مجموعه های دیجیتال مارکتینگ بخش زیادی از کارهای اجرایی از قبیل طراحی سایت یا مدیریت شبکه های اجتماعی را برون سپاری میکنند و فقط طراحی استراتژی های کلی و تاثیر گذار را انجام می دهند.

اما نقشه راه و استراتژی طراحی شده برای دیجیتال مارکتینگ میبایست آنقدر جذاب باشد که هر شخصی بتواند با نظارت این مجموعه اجرای تولید محتوا و بارگذاری آن را به عهده بگیرد. 

فانل یا قیف دیجیتال مارکتینگ
فانل دیجیتال مارکتینگ و چند سوال اساسی و مهم

چند سوال مهم در طراحی استراتژی محتوا و بازاریابی

استراتژی های بزرگ و کارآمد بازاریابی، با پاسخ گویی به چند سوال مهم و ریشه ای تحقق می یابند. یعنی اگر فردی که ادعا میکند بازاریاب اینترنتی است بتواند به چند سوال زیر پاسخ درست و متناسب با شرایط آن کسب و کار بدهد، میتواند در برنامه ریزی خود برای بازاریابی موفق باشد. در غیر این صورت، ممکن است بازاریابی بدون پاسخگویی به سوالات ریشه ای، چیزی جز اتلاف هزینه نباشد.

این سوالات مهم و اساسی که باید به آنها پاسخ گفت عبارتند از:

 • اساس فعالیت کسب و کار A در دنیای دیجیتال باید چگونه باشد؟
 • مخاطبان هدف کسب و کار A چه کسانی هستند؟
 • مشتریان بالقوه محصولات، بیشتر در کدام سایت ها فعالند؟
 • چطور میتوان مشتریان بالقوه کسب و کار A را برای بازدید از وبسایت قانع کرد؟
 • چطور میتوان بازدید کنندگان یک وبسایت را به خریدار محصولات تبدیل کرد؟
 • برای رسیدن به اهداف، چه میزان هزینه لازم است؟
 • چه میزان از زمان برای رسیدن به هدف A نیاز است؟ چه میزان به هدف B؟
 • استراتژی محتوایی (تولید محتوا هدفمند) برای کسب و کار A  چیست؟
 • در کدام شبکه های اجتماعی میتوان شروع به فعالیت کرد؟ فقط اینستاگرام؟
 • در هر شبکه اجتماعی چه میزان از تولید محتوا نیاز است؟ با چقدر هزینه ؟
 • در هر شبکه اجتماعی از چه ادبیات و چه لحنی استفاده کنیم؟

و شاید هزاران سوال دیگر !

فانل یا قیف دیجیتال مارکتینگ

فانل یا قیف دیجیتال مارکتینگ همانطور که از نام آن پیداست درست مانند یک قیف عمل میکند. یعنی با طراحی استراتژی درست و بکار گیری فانل یا قیف دیجیتال مارکتینگ ، هر کسب و کاری متیواند مخاطبان بالقوه خود را یافته و با روش های مختلف آنها را به خریداران و مشتریان خود بدل کند. در نهایت پس از آنکه فروش اتفاق افتاد، روش هایی برای ریتارگتینگ مشتریان و نیز تبدیل آنها به مشتریان وفادار وجود دارد. البته توضیح درباره فانل یا قیف دیجیتال مارکتینگ کمی طولانی و پیچیده است. توضیح دادن کامل آن را به مقاله ای دیگر موکول میکنیم. اما اگر علاقمند هستید که نحوه کارکرد و ویژگی های یک قیف دیجیتال مارکتینگ را بدانید، پیشنهاد میکنیم که ویدیو زیر را به هیچ عنوان از دست ندهید. (این ویدیو به صورت مستقیم از یوتیوب پخش میشود.)

دیجیتال مارکتینگ یعنی مجموعه ای از مهارت ها ، که مهم ترین آن خلاقیت و ایده پردازی است. و در کنارآن  تحلیل مناسب و آنالیز درست کسب وکار و رقبا. خیلی از کسب و کار ها با وجود محصولات یا خدمات جالب که کارایی مناسبی نیز دارند، شکست میخورند چون از ابتدا دیجیتال مارکتینگ نقشی در بیزینس آنها نداشته است.

عکس آن هم موجود است. گاهی اوقات هزینه زیادی صرف موضوعات غیر اساسی میشود که درست است که جزئی از دیجیتال مارکتینگ محسوب میشوند، ولی ریشه ای و بنیادین نبوده و کارایی و اثربخشی لازم را ندارند.

سخن آخر:

فرقی نمیکند که کسب و کاری دارید یا تازه به فکر ایجاد یک کسب و کار نوپا هستید. طراحی دقیق استراتژی های دیجیتال مارکتینگ و برندینگ قطعا یکی از مهمترین کارهایی است که برای موفقیت بیزینس خود، باید آنها را انجام دهید. اگر یک استراتژی قدرتمند و کم عیب و نقص طراحی شود، میتوان انتظار داشت که با صرف هزینه ای کم، بازدهی بالایی از کمپین های دیجیتال مارکتینگ دریافت نمود. در این راه، استودیو دیجیتال مارکتینگ تیوی میوی همراه شماست. 

دیجیتال مارکتینگ چیه؟

دیجیتال مارکتینگ یا “بازاریابی دیجیتال” روشی برای بازاریابی محصولات و خدمات بر بستر اینترنت است. این روش بازاریابی در حال حاضر محبوب ترین روش مارکتینگ بوده و طرفداران بسیار زیادی دارد. برخی از افراد به اشتباه دیجیتال مارکتینگ را “تبلیغات آنلاین” معرفی میکنند که این موضوع کاملا اشتباه است.

دیجیتال مارکتر کیست؟

دیجیتال مارکتر “فرد یا شرکتی است” که دیجیتال مارکتینگ را انجام میدهد. بسیاری ازکسب و کارها بازاریابی دیجیتال خود را به شرکت های دیجیتال مارکتینگ میسپارند.